Seniau žmonės šieną grėbdavo grėbliais į didelius kūgius, kuriuos vėliau tempdavo į svirnus ar kompostus. Dabar ruloniniai presai žmogaus darbą yra pakeitę efektyviu procesu. Tas pats atsitikę ir su kitais žemės ūkio darbais, dėl kurių žmonėms nebereikia lenkti nugaros, o visi darbai akimirksniu tampa nudirbti.
Primityvusis žemės ūkis – palaima ar vergija?
Kol nebuvo išrastos sienapjoves ir kita žemės ūkio technika, visi įsivaizduojame žmones lenkiančius nugarą, dirbančius labai didelius krūvius. Kad žmogus tam neskirtas, jausta nuo pat pradžių, todėl ir pagalbinių įrankių (kuo seniau, tuo primityvesnių), ir įvairių gyvulių pasitelkta žemės ūkiui. Tačiau ar pagalvojame, kas buvo anksčiau? Pirmykštę žmoniją vadiname neišsivysčiusia, tačiau dar anksčiau žmonės juk neturėjo triūsti laukuose. Porą valandų per dieną skirdavę maisto paieškoms, visą kitą laiką galėjo ilsėtis, džiaugtis gyvenimu, būti su savo gentimi. Vėliau atsiradęs žemės ūkis viską pakeitė. Žmogus tapo nuolatos aprūpintas maistu ir tai tarsi išsprendė jo pagrindines problemas. Tačiau deja paaiškėjo, kad dėl to jis turėjo visą savo laisvą laiką atiduoti darbui. Taigi, progresas pareikalavo kelis tūkstančius metų trukusios aukos laiko…
Iš vergijos išlaisvino moderni žemės ūkio technika
Dabar, kuomet ruloniniai presai greitai ir labai kompaktiškai surenka šieną, kuomet sienapjoves nupjauna žolę, kuomet traktoriai išaria, sėjamosios pasėja ir kombainai atlieka daugybę kitų darbų – panašu, kad dabar yra tos vergijos pabaiga. Taigi, kelis tūkstančius metų trukęs žmonijos "progresas", kada nuo rankiojimo ir medžioklės buvo pereita prie žemės ūkio, pagaliau žmonėms leidžia atsikvėpti. Per pastarąjį šimtmetį atsiradusi, ir per kelias dešimtis visiems prieinama tapusi žemės ūkio technika – labai svarbus dalykas.
Pagalvokime apie žemės dirbimą. Tai turbūt pats sunkiausias darbas, nes reikia daug fizinės jėgos. Ypač pavasarį, jeigu žemė buvo gerai įšalusi. Kiek daug gyvulių turėjo vergauti laukuose tempdami žagrę. Tačiau dabar tam yra kombainai, kurie išaria, išakėja, patręšia, ir jeigu reikia – iškart pasėja. Sunku pasakyti, kiek žmonių ir gyvulių jėgą atstoja vienas kombainas, tačiau poveikis tikrai yra labai didelis.
Sėja – lengvesnis užsiėmimas žmonėms. Priversdavęs išeiti visiems į laukus ir galbūt linksmai ten dainuoti. Ir visgi, daug geriau, kai šį darbą gražią dieną gali tiesiog atlikti su specialia žemės ūkio mašina. Galiausiai – derliaus nuėmimas, pjovimas, taip pat šieno surinkimas – visi šie antrosios metų pusės darbai irgi labai reikalingi.